Jak zwiększyć efektywność szkoleń?

W dzisiejszych czasach wiele firm stara się urozmaicać szkolenia tak aby uczestnicy byli bardziej zaangażowani i chętniej uczestniczyli w nich. Dlatego staramy się urozmaicać szkolenia, jednym z przykładów jest wykorzystanie elementów gier do zwiększenia zaangażowania i pobudzania do nauki.
Szkolenie jak gra
Grywalizacja, gamifikacja czy gryfikacja, bo o niej tu mowa, to podejście polegające na wykorzystaniu mechanizmów znanych z gier do zwiększenia zaangażowania i motywacji uczestników szkoleń wewnętrznych w firmie. Dzięki temu podejściu uczestnicy szkoleń są bardziej zaangażowani i chętniej uczestniczą w szkoleniach. Implementacja grywalizacji najlepiej sprawdziła się w szkoleniach z marketingu i sprzedaży, komunikacji, negocjacji, obsługi klienta oraz szkoleniach z umiejętności interpersonalnych. Jednakże można grywalizację wykorzystać w szkoleniach specyficznych dla firm prowadzących pracę B+R jak i produkcyjnych. Tutaj grywalizacja najbardziej sprawdza się w szkoleniach z:
- zarządzania projektami
- zarządzanie zmianą
- wdrażanie nowych pracowników
- BHP
- zarządzanie zespołem
- rozwiązywanie problemów
- zarządzanie ryzykiem
- oraz inne

Korzyści płynące z wdrożenia grywalizacji do szkoleń
W firmie produkcyjnej grywalizacja może pomóc w zwiększeniu efektywności szkoleń i poprawie wyników pracowników. Grywalizacja pomoże również w skuteczności przekazywania wiedzy i zwiększy satysfakcję ze szkoleń.
Oprócz grywalizacji, warto również zadbać o inne aspekty szkoleń, takie jak:
- Dopasowanie treści szkolenia do potrzeb uczestników i realiów przedsiębiorstwa;
- Urozmaicenie formy szkolenia (np. warsztaty, symulacje, wykłądy, prezentacje);
- Stworzenie przyjaznej atmosfery podczas szkolenia;
- Odpowiednie warunki na sali szkoleniowej.